تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ پنجشنبه، 31 مرداد، 1398


یکشنبه 18 اسفند 1387 11:14:14    تعداد بازديد: 14347    شناسه خبر: 34    بخش: مقالات فرهنگی  نسخه چاپي
کوتاه از زندگی شهید املاکی
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره شهید حسن املاکی فرمودند: قهرمان یعنی این! اینها از بین نمی‌روند. زنده‌اند، هم پیش خدا زنده‌اند، هم دردل ما زنده‌اند و هم در فضای زندگی و ذهنیت ما زنده‌اند.

به گزارش خیرگزاری فارس، شهید حسین املاکی، فرزند رحمت‌الله، در تاریخ 3 بهمن ماه سال 1341 در روستای «کولاک محله»، از توابع شهرستان لنگرود در استان گیلان به دنیا آمد. تقارن رو تولد وی با ایام عاشورای حسینی سبب شد تا نام «حسین» را برایش برگزینند.
حسین چهارمین فرزند خانواده بود و در همان ایام کودکی جهت فراگیری قرآن کریم به مکتب خانه رفت و خواندن قرآن را فراگرفت.

تحصیلات ابتدائی را در دبستان مصباح کومله به اتمام رسانید و تحصیلات دوره راهنمایی را در مدرسه دکتر معین آغاز و در کنار تحصیل در امور کشاورزی نیز به خانواده کمک می‌کرد.
پدرش در مورد خصوصیات اخلاقی وی در نوجوانی چنین می‌گوید: «پسری آرام بود و آزارش به کسی نمی‌رسید. درعین حال درس خوان و با انضباط بود و برای انجام فرائض یومیه به مسجد می‌رفت.»

حسین در سال‌های آخر دبیرستان با اهداف انقلابی امام(ره) آشنا شد و مبارزات مخفی با رژیم پهلوی را آغاز کرد و در اوایل نهضت فعالانه در تظاهرات و راهپیمایی‌ها شرکت می‌جست. بعد از پیروزی انقلاب در مبارزه با ضد انقلاب و اشرار داخلی فعالیت چشمگیری داشت.

بعد از اخذ دیپلم در20/6/1359 به عضویت رسمی سپاه پاسداران انقلاب لنگرود درآمد و به عنوان مسئول اکیپ مشغول خدمت شد و مدتی نیز مسئولیت تربیت بدنی سپاه لنگرود را بر عهده داشت.
چند روز پس از آغاز جنگ تحمیلی در شهریور1359 به همراه اولین نیروهای اعزامی استان گیلان به سوی جبهه شتافت و در سرحدات مرزی قصر شیرین و سر پل ذهاب مستقر گردید و از 28 خرداد1360 لغایت18 شهریور1360 نیز به عنوان مامور رسمی سپاه در تیپ کربلا مشغول خدمت شد.

در سال 1361 در عملیات رمضان حضور یافت و بعد از عملیات به همراه هفت نفر از همرزمان لنگرودی خود وارد اطلاعات- عملیات تیپ کربلا شد و بعد از طی یک دوره آموزش فشرده مقدماتی جهت شناسایی به خط مقدم اعزام شدند.

املاکی ، در مدت حضور در جبهه در عملیات‌های متعدد از جمله ثامن الائمه، فتح المبین، بیت المقدس، رمضان و محرم شرکت داشت.
او در سال 1361تصمیم به ازدواج گرفت و مراسم عقد و ازدوا ج وی بسیار ساده و مختصر در مسجد محله بر پا شد اما بیش از دوازده روز از ازدواج او نگذشته بودکه عازم جبهه های جنگ گردید.
در 19 آبان 1362 اولین فرزندش متولد شد و او حدود پنج ماه پس از تولد دخترش موفق به دیدن او گردید.

از 14 تیر 1361 تا 20تیر 1364 در لشکر کربلا حضور داشت و در بدو امر مسئول محور یکم اطلاعات- عملیات و پس از عملیات محرم مسئولیت واحد اطلاعات- عملیات لشکر25 کربلا را عهده دار شد.
در این مدت نیز در واحد اطلاعات در عملیات‌های زنجیره‌ای قدس1 و2 نقش بسزائی داشت. با وجود اینکه مسئول اطلاعات لشکر بود ولی شخصاً در ماموریت‌های شناسایی خطوط دشمن شرکت می‌کرد و شناسایی‌هایش بسیار دقیق و قابل استناد و طرح ریزی بود.

در سال 1364 به تشخیص فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب، نیروهای مازندران و گیلان از هم جدا شدند. تیپ ویژه قدس کردستان با ماموریت درون مرزی علیه ضدانقلاب در منطقه عمومی کردستان و آذربایجان غربی تشکیل شد و این ماموریت به سپاه استان گیلان واگذار گردید. در نتیجه حسین املاکی به پیشنهاد فرماندهان سپاه از جمع یاران خود در لشکر 25 کربلا وداع کرد و به تیپ ویژه قدس پیوست. او با تلاش بسیار نیرو های اطلاعاتی پراکنده در یگان‌های مختلف را جمع آوری و واحد اطلا عات-عملیات تیپ را سازماندهی کرد.

بعد از انجام عملیات والفجر 8 در منطقه عمومی فاو سایر همرزمانش از جمله سرداران شهید مهدی خوش سیرت و حسین رضوانخواه، وارد تیپ قدس شدند وبه او پیوستند. آنها فرماندهی گردان‌های پیاده را عهده‌دار شدند و تیپ ویژه قدس در ردیف یگان‌های منظم سپاه قرارگرفت و ماموریت‌های آفندی برون مرزی نیز به این تیپ محول گردید. املاکی عملیّات والفجر 9 را در منطقه سلیمانیّه طرح ریزی کرد . پس از مدّت کوتاهی تیپ به لشکر52 قدس ارتقا یافت و عملیات کربلای 2 را در منطقه عمومی حاج عمران طرح ریزی و اجرا کرد.

املاکی پس از انجام عملیات کربلای 2 و 4 در عملیات کربلای 5 شرکت داشت و با حفظ سمت، فرماندهی محور عملیاتی را در جزیره بووارین عهده دار بود. او این نقش را به خوبی ایفا کرد تا جایی که نیروهای لشکر وارد شهرک دوئیجی عراق شدند.
املاکی در این عملیات از ناحیه فک به شدت مجروح شد و برای درمان در بیمارستان توتونکاران رشت بستری گردید و با اصرار فراوان از بیمارستان ترخیص و با همان حال به سوی منطقة جنگی رهسپار شد.
در سال 1365 نیز برای چندمین بار جراحت برداشت که یک بار به بیمارستان امیر اعلم تهران انتقال داده شد.

وی با توجه به شایستگی‌هایی که از خود نشان داده بود به عنوان فرمانده تیپ یکم لشکر قدس و پس از مدت کوتاهی با حفظ سمت به قائم مقامی فرماندهی لشکر قدس گیلان منصوب گردید.
او ماموریت‌های آفندی را دنبال می‌کرد و مستقیماً به همراه گردان‌های رزمی، فرماندهی عملیات را به عهده داشت.

املاکی در عملیّات نصر4 که ارتفاع زازیله و شهر ماووت عراق را آزاد کردند، بر اثر اصابت ترکش از ناحیه دست راست مجروح شد ولی با همان حال در خطوط مقدم باقی ماند.
در اواسط سال 1366 به هنگام انجام ماموریتی به اتفاق سردار شهید فرهاد لاهوتی فرمانده گردان سلمان دچار سانحه رانندگی گردید.

در این سانحه فرهاد لاهوتی کشته شد و املاکی در حالی که به شدت مجروح شده بود با هلیکوپتر به بیمارستان منتقل گردید و بعد از بهبودی نسبی بار دیگر به سوی جبهه‌ها رهسپار شد.
در کسوت فرماندهی لشکر در عملیات بیت المقدس6 شرکت جست و بعد از آن در عملیات والفجر10 در منطقه عمومی سید صادق- شانه دری حضور داشت.

با شکستن مقاومت نیروهای عراقی، دشمن در روز شانزدهم فروردین 1367 برای پیشگیری از تداوم عملیات با انواع سلاح شیمیایی منطقه را مورد حمله قرار داد که بر اثر آن تعدادی از رزمندگان به شهادت رسیدند.
در این هنگام ، حسین متوجه رزمنده‌ای شد که ماسک ضد شیمیایی نداشت به سرعت ماسک خود را به او داد اما خود به همراه دیگر یاران، همچون محمد اصغری خواه فرمانده گردان کمیل، محمد جیبی پور، سید عباس موسوی و... پس از حدود هفتاد و پنج ماه حضور در جبهه‌های نبرد حق و باطل به شهادت رسید.

پیکر شهید املاکی به زادگاهش انتقال یافت و در آنجا به خاک سپرده شد در حالی که از وی به هنگام شهادت دو دختر به نام های مرضیه(پنج ساله) و راضیه(سه ساله) و یک پسر به نام سلمان (دوساله) به یادگار مانده بود.

* سخنی از رهبر معظم انقلاب درباره شهید حسین املاکی

مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سفری به استان گیلان در جمع جوانان این منطقه در مورد شهید حسین املاکی فرمودند: «شهید املاکی شما؛ (جانشین لشکر قدس گیلان)، که توی میدان جنگ شیمیایی زدند و خودش هم آنجا در معرض شیمیایی بود. بسیجی بغلدستش ماسک نداشت، شهید املاکی ماسک خودش را برداشت بست به صورت بسیجی همراهش! قهرمان یعنی این! البته هر دو شهید شدند. هم املاکی شهید شد و هم آن بسیجی شهید شد اما این قهرمانی مانند اینها که از بین نمی‌روند. زنده‌اند، هم پیش خدا زنده‌اند، هم دردل ما زنده‌اند و هم در فضای زندگی و ذهنیت ما زنده‌اند. 


تصاوير ديگر :
 


نظرات خوانندگان در مورد اين مقاله
ناشناس  
از اینکه شهید املاکی با ایثارجان خود به وطن خدمت کردند و آقای امیر رضا خاوری با تبعیت کانادایی مدیر عامل بانک ملی بودند از مسولین نظام کمال تشکر را داریم0

دانشجو  
باسلام باتشکر از وبلاگ خوبتون واقعا این ها قهرمانان ما هستند اگر جوانان مان را با شهدایی همجون حاج همت-باکری-متوسلیان-خرازی-جهان ارا اشنا کنیم میتوانیم جلوی خیلی از تهاجمات فرهنگی و.....وبی حجابی را بگیریم برای شادی روحشان صلوات

پشیمان  
از خودم خجالت میکشم که این چنین شهدایی داریم و سرلوحه خود قرار ندادم

ناشناس  
الحق شهيد املاكي سردار دفاع مقدس ،در لنگرود و گيلان خيلي قريب است.خدا به فرياد ما برسد روز قيامت!

ناشناس  
خاطرات سرلشكر شهيد املاكي روز به روز شيرين تر ميشود چون خلوص نيت داشت و براي زضاي خدا رفت ،براي ميهن و دينش رفت و هميشه در دل همه ما زنده است تا ظهور حضرت مهدي (عج)وتا قيامت،و خون شهدا هيچ وقت از بين نمي روند و شهدا به ما دنيا زدگان مي خندند.روح همه شان شاد به ذكر صلوات.

ناشناس  
من در حال ساخت فیلم سردار هستم

كامران باقري از رشت  
چي ميشه يه روز ماها تو اسمونا افلاكي بشيم شبيه مرد خدا حسين املاكي بشيم

محمودرضاثقتی  
هرگاه به رخ قهرمان نگاه میکنم به یادبرادرشهیدم ازگردان ابوالفضل میافتم ودلم میخواهدنحوه شروع عملیات را ازهمرزمنشان جویا شوم.باتشکر از رشت

ناشناس  
شهادت هديه الهي است براي اهل ايمان و قسمت هركس نمي شود، خوش به حال شهدا و شهيد جليل القدر سردار شهيد املاكي. يادش گرامي باد

ناشناس  
سبکبالان خرامیدند ورفتند. مرا بیچاره نامیدند و رفتند...... کاش زندگی ما هم حسینی باشد مرگی با عزت چون شهادت ما را هم سرفراز کند.به یاد سردار بزرگ شهید حاج حسین خرازیوتمامی یاران شهیدش

ناشناس  
خوش بحال شهید املاکی که 8سال مردانه از همه چیزش گذشت و از میهن عزیزمان دفاع کرد و در آخرین روزهای جنگ به فیض شهادت نائل آمد وخوش بحال 8هزار شهید گیلان که جاودانه شدند.واین شهدا هیچ احتیاجی به ما ندارند وما محتاج نگاه مهربان و دعای خیر آنان هستیم.

گیل پسر  
در تاریخ گیلان نام سرلشکر شهید املاکی مایع افتخار همه جوانان و گیلانیان است. آری افتخار میکنیم.

ناشناس  
دست جناب شهردار درد نکند که دویست متر از بلوار امام رضا (ع)را به نام سردار شهید املاکی کرده است. چرا میدان سردارشهید املاکی در لنگرودهیچ وقت سبز نمی شود؟

ناشناس  
روح پاک شهیدان ناظر اعمال ما هستند, پس مواظب اعمال و رفتارمان باشیم. یاد قهرمان شهید و سرلشکر ایران زمین, شهیدحسین املاکی گرامی باد.

سامان  
شهدا غريبند و...

علي آشنا  
سرلشكر شهيد حسين املاكي،لشكري براي ايران اسلامي بود و هرگز از ياد ما ايرانيان نخواهد رفت.

ناشناس  
سردار شهيد املاكي در شهر و ديار خود خيلي غريب است،سعي كنيم آناني كه براي ما همه چيزشان را فدا كردن، بيشتر ياد كنيم.شهيد املاكي مرد بزگي بود روحش شاد.

ناشناس  
شهيد املاكي وهمه شهداء بركت زندگي ما هستند،هرچه درباره آنها نوشته شود كم است، ما خيلي به شهداء نياز داريم.

ناشناس  
هرچه درباره شهید املاکی نوشته شود کم است،شهید املاکی شخصیت بزرگی در هشت سال دفاع مقدس بود. متشکرم که به فکر شهداء هستید.

عباس برومند  
با سلام برومند هستم از یونان شهید املاکی را در لشکر قدس دیدم وهمیشه به او فکر میکنم وبه حال او ولطفی که خدا به او داشت وداردغبطه میخورم او یک شهید واقعی است شهیدی که برای من یاد آور شهدای کربلا وشهدای صدر اسلام است خدا را شاهد میگیرم شجاع تر از او را سراغ ندارم. امید وارم روز محشر دست مارا هم بگیرد . خدا به شما اجر فراوان دهد که یاد ونام شهدا را زنده میکنید . التماس دعا . عباس برومند از کشور یونان

رضا ( رزمنده دوران دفاع مقدس )  
جاي حسين املاكي هميشه درجمع ما خالي است اما نام او هميشه بر سر زبانها و با افتخار ياد خواهد شد.جا دارد از همرزمان اين شهيد عزيز و بزرگ چون سردار محمدعلي حق بين ، جمشيد شعبانپورو ديگر عزيزان لشكرقدس قدرداني بعمل آيد

ناشناس  
واقعا شهید املاکی همیشه زنده هست . من او را موقعی که بچه بودم می شناختم و زمانی که می خواستم از محضرش فیض ببرم متاسفانه به شهادت رسید.یک نکته اینکه ایشان تا زمانی که زنده بود هیچکس به انصورت نمی دانست که مثلا قائم مقام لشکر هست یانه و خیلی ساده زندگی زندگی می کرد.روحش شاد.

ناشناس  
ایران وگیلان ما املاکیهای فراوانی را تقدیم اسلام و انقلاب نموده است بیائید آنهارا معرفی کنیم تاراه و هدفشان را به نسل نو بشناسانیم.

ناشناس  
شما رو به خدا شهدا را بیشتر معرفی کنید .آیا جوان نسل امروز نمی تواند الگوی خود را ازمیان خیل عظیم شهدا بیابد؟ املاکی و املاکیها را بیشتر معرفی کنید.

ناشناس  
سلام از اینکه به یاد شهدا هستید متشکریم موفق باشید


نظرات شما در مورد اين مقاله
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :

مقالات برتر
موزه میراث روستایی گیلانشاخص هاي اكولوژيك براي توسعه پايدار اكوتوريسم در گيلان10نقطه مناسب برای ماهیگیری در گیلانکوتاه از زندگی شهید املاکی مسجد صفی؛ تاریخی ترین مسجد رشترابطه گردشگری ورزشی با صنعت گردشگریتحولات دریای خزر 1- کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزرتحولات دریای خزر 3 - اقتصاد و محیط زیستکنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزرسبزپوشان خطه گیلان
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان