تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ پنجشنبه، 31 مرداد، 1398


چهارشنبه 22 اسفند 1386 01:11:04    تعداد بازديد: 5434    شناسه خبر: 21    بخش: مقالات فرهنگی  نسخه چاپي
کارنامه: م.موید
محمدحسین مهدوی یا همان م.موید، از مادری رودسری و پدری لاهیجی، در هفتم تیر ماه سال 1322 خورشیدی در نجف اشرف به دنیا آمد. پدرش آیت‌الله حاج شیخ محمد مهدوی لاهیجی، شاگرد آقا ضیاء عراقی و هم‌شاگردی آیت‌الله مرعشی در نجف اشرف بود...


محمدحسین مهدوی یا همان م.موید، از مادری رودسری و پدری لاهیجی، در هفتم تیر ماه سال 1322 خورشیدی در نجف اشرف به دنیا آمد.
پدرش آیت‌الله حاج شیخ محمد مهدوی لاهیجی، شاگرد آقا ضیاء عراقی و هم‌شاگردی آیت‌الله مرعشی در نجف اشرف بود.


م.موید (محمد حسین مهدوی)*

آیت‌الله لاهیجی، حدود 40 تالیف داشت و از شیفتگان فرهنگ و ادب ایران و سرزمین گیلان بود.
از تالیفات منتشر شده ایشان می‌توان به کتاب‌های "جغرافیای تاریخی گیلان" و "رجال دو هزار سال گیلان"، چاپ شده در نجف و کتاب "سادات متقدمه گیلان"، منتشره در قم اشاره کرد. از ایشان دیوانی از اشعار کلاسیک نیز به یاد گار مانده است.


پدر که خود نیز از اهالی شعر و ادب بود نقش بسیاری در شکل‌گیری علایق موید به حوزه ادبیات و متون پارسی کهن داشت. موید خود در این باره می گوید: "ایشان کسی بود که حافظ را به من شناساند. اولین کتابی که پدرم مرا به خواندن آن تشویق کرد، دیوان ایرج میرزا بود. در آن زمان من کلاس پنجم ابتدایی بودم و در مدرسه ایرانی‌های عراق درس می‌خواندم.
وقتی این کتاب را خواندم، برایم سوال‌های زیادی ایجاد شد، به سراغ پدرم در مسجد نجف رفتم و نظر ایشان را جویا شدم. ایشان گفتند به سلاست بیانش توجه کن، نه به آن چه می‌گوید و این نخستین باری بود که من واژه "سلاست" را می‌شنیدم."موید ادبیات فارسی را با حضور در مدرسه ایرانیان عراق فرا گرفت آشنایی وی با ادبیات ایران نیز در همانجا و از طریق نشریات ایرانی که در آنجا در دسترس بود، و به دلیل تشویق‌های زیاد پدر ، صورت پذیرفت.
وی به شعر معاصر عرب هم توجه زیادی داشت و با شاعران بزرگ عرب ، از جمله "نازک الملائکه" و نیز "شاکر بدری سیاح" آشنا شد و شعرهای شوقی و شاعران دیگر عرب را هم ‌شناخت.
به کارهای نازک علاقه مند شد و به دلیل ارتباط خانوادگی با خانواده او که از خانواده‌های شیعه و شناخته شده بود، با شخصیت فردی او نیز از نزدیک آشنایی داشت.

این شاعر گیلانی تا سال سوم دبیرستان به همراه خانواده‌اش در عراق ساکن بود. وی در جوانی به ایران بازگشت و در تمام این سالها در لاهیجان به سر برد مگر سالهایی را که به حکم تحصیل و ماموریت اداری در شهرهای دیگر بود.
او درباره دلیل بازگشتش به ایران در نخستین سال های دهه چهل گفت: پس از سال سوم دبیرستان در نجف، ناچار بودم برای ادامه تحصیل به دبیرستان "شرافت" بغداد بروم، ولی در این مدرسه تنها رشته طبیعی تدریس می‌شد ، در حالی که من به رشته ادبی علاقه‌مند بودم، از همین رو ناچار از بازگشت به ایران بودم.موید کارشناس رشته زبان و ادبیات عربی است و سالها به عنوان مدیر کل و رئیس اداره های ثبت اسناد و املاک کشور مشغول فعالیت بود.
موید از چهارده سالگی به سرودن شعر پرداخت . نخستین شعر خود را در مجله ادبی خوشه چاپ کرد و بعد آثار بیشتری از او در جزوه ی شعر و همچنین مجله ی فردوسی در طول سالهای دهه ی چهل انتشار یافت.
م. موید به لحاظ سبک شعر به جریان شعری موج نو و شعر حجم تعلق دارد.
شعر «م.موید» از آن جهت حائز اهمیت است که با وجود اینکه شعری مذهبی است در بیانی کاملا مدرن ارائه شده و در آن شاهد مفاهیم دینی، فلسفی و اسطوره‌ای در کنار مفاهیم سیاسی واجتماعی هستیم.
وی از معدود شاعرانی است که توانسته است به زبان جدیدی برای القاء مفاهیم دینی و اندیشه روحانی دست یابد.
م. موید همچنین عضو نخستین کانون نویسندگان ایران بود که به همت جلال آ ل ا حمد تاسیس گردید.

وی تاکنون در زمینه شعر مجموعه‌های مگر با لبخند ماه، گلی اما آفتابگردان، تو کجاست، سیمابهای سیمین را منتشر کرده است، پروانه بی خویشی من را نیز امسال(1386) توسط نشر ایلیا و به سفارش حوزه هنری گیلان به چاپ رسانده کتاب (حسین علی) درقالب نثر در زمینه وقایع عاشورا توسط انتشارات امیر کبیر را نیز در دست انتشار دارد.
کتاب (گلی اما آفتابگردان) موید درسال 1382 توسط نشر کارنامه جایزه مجموعه شعر برگزیده سال را به خود اختصاص داد.


زندگی نامه خود نوشت م. موید
سایه ی اولی بود آن سایه / بام سیب بود آنجا که در آن زاده شدم ۷ تیر ۱۳۲۲ / نجف اشرف .
زادگاهم گاهواره ی هارمونیک از تابش و آوا و آوانوشت بود / کتابخانه ی پدر مهد کودکیم بود .
نواخت چشم بود / پدر ایرانی روحانی بود و مادر زار از ستمبارگی جهان و سیاهپوش همیشه/ موسیقی خوابگاهم در سکوت نیمه شبان ترنیمهای محرمانه بود / پدرنیایش می کرد/ گاهی از تن هموار و آبی ترنیمها دریا باری از صدای کلام و چرخش فرو چکان اشک بر می آمد و چنان بالا می گرفت که صدای فرو چکان آن را می شنیدم. تا سیکل اول دبیرستان آنجا بودم / ایرانیان دبستان و دبیرستان به نام علوی ایرانیان داشتند و من از آنجا داد و ستد کلمات را آغاز کردم/ و همین نام علوی ایرانیان کار خودش را کرد/ پس آنگاه به ایران آمدم به لاهیجان و تا کنون در آن به سر می برم مگر ۱۱سال که اینجا آنجا بودم. به ماموریتهای اداری یا تحصیل دانشگاهی که در اصفهان سپری شد / از آنجا / از بام سیب . شنگرف . شگفتی واژه ی گلنار و کمی ماه آغاز شد/ در صحن امیر مومنان پدر شگفتی را با....( روشنی طلعت تو ماه ندارد )سریان فرمود/ و گام به گام دست دل و جانم را می گرفت : کاری به کار چیزهای دیگر نداشته باش . حرفهایش به کنار سلاست گفتارش را بگیر.
ایرج میرزا را می گفت/ و به همین سان/ نشریات ایرانی به وفور می رسیدند/آنگاه نیما دریافت شد و دیگران. فرزندان نا خلفش که از فرزندان خلفش خلف تر بودند / و آنجا هم نازک الملائکه بود و نزار قبانی وشعر ترجمه.شعر متعال ترجمه/ به ایران که رسیدم می دانستم سرایش دارم/ شاملو و فروغ به بسیاری و رویایی و احمدی به شدت حضور یافتند / و من این شدم که نیست.
اما همچنان نشان طعم گندم دامن مرا گرفته است و من همچنان دچار می نوانم.شعری از کتاب پروانه ی بی خویشی من

سیاهی های درون شقایق

سیاهی های درون شقایق
درخشانند
چونان اندوهی پایدار

حسین!
حسین!
آواهای ایرانی این حروف
درخشانند
چونان سیاهی های میان شقایق ها

حسین!
حسین!


منابع:
* تصاویر این مقاله از فیلم "حادثه،هنوز" ساخته "حامد اریب"  برداشت شده  استتصاوير ديگر :
 


نظرات شما در مورد اين مقاله
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :

مقالات برتر
موزه میراث روستایی گیلانشاخص هاي اكولوژيك براي توسعه پايدار اكوتوريسم در گيلان10نقطه مناسب برای ماهیگیری در گیلانکوتاه از زندگی شهید املاکی مسجد صفی؛ تاریخی ترین مسجد رشترابطه گردشگری ورزشی با صنعت گردشگریتحولات دریای خزر 1- کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزرتحولات دریای خزر 3 - اقتصاد و محیط زیستکنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزرسبزپوشان خطه گیلان
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان