تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ سه شنبه، 25 تیر، 1398


سه شنبه 5 فروردین 1393 14:28:08    تعداد بازديد: 6265    شناسه خبر: 181    بخش: مقالات اجتماعی  نسخه چاپي
گفتگو با رضا ثقتی ، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت
فرهنگ و هنر به وقت ارشاد رشت مصاحبه ایست که روزنامه گیلان امروز با رضا ثقتی رئیس ارشاد شهرستان رشت پیش از ایام نوروز صورت داده بود که جهت مطالعه عزیزان منتشر می گردد.
گفتگو با رضا ثقتی ، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت

فرهنگ و هنر به وقت ارشاد رشت

رقیه ابراهیم زاده اصلی

در زمان انتصاب ، جوان ترین رییس ارشاد اسلامی در بین روسای شهرستانهای گیلان بود. جوان نمونه استان گیلان در سال 89 که توسط مسئولین کشوری و استاندار وقت مورد تقدیر قرار گرفت. مسوول صندوق حمایت از هنرمندان ، نویسندگان ، روزنامه نگاران گیلان ، مشاور مدیر کل ارشاد در امور ایثارگران ، دبیر اولین جشنواره همزمانی فیلم فجر در گیلان ، مشاور فرهنگی شورای اسلامی رشت ، مسوول یکی از بزرگ ترین هیأت های مذهبی رشت « روضات الحسین (ع) » و سردبیری اولین نشریه ی کانونهای فرهنگی و هنری مساجد گیلان از جمله مسوولیتهای این مدیر جوان است. رضا ثقتی متولد 1357 و فارغ التحصیل رشته مدیریت است. مصاحبه ای که پیش روی شماست در محیطی صمیمانه با ایشان انجام شد.

آقای ثقتی در آستانه فرا رسیدن سال نو هستیم و پیشاپیش نوروز را به شما تبریک می گوئیم و مصاحبه را فعالیت های فرهنگی گیلان شروع می کنیم. جنب و جوش فرهنگی و هنری که در ارشاد اسلامی رشت در سال اخیر اتفاق افتاده مانند برگزاری جشنواره های متعدد ، کنسرت های مختلف ، تئاتر و ... ناشی از برنامه ریزی قبلی است یا نگاه جدید در حوزه شما حاکم شده است؟

من هم پیشاپیش سال نو (1393) را به شما ، اهالی رسانه و مردم فهیم و فرهنگ دوست گیلان خصوصاً شهرستان رشت تبریک عرض می کنم و آرزوی بهترین ها را برای همشهریان عزیز علی الخصوص مادران و پدران عزیز شهید و جانبازان قهرمان دارم.

شهر رشت از پیشینه  قوی فرهنگی – هنری  برخوردار است در شهر رشت خانه ای و یا خاندانی را نمی توانید بیابید که رگ و ریشه ای از فرهنگ و هنر و ادبیات  در آن پیدا نشود . مردم رشت مستحق بهترین ها  هستند فعالیت های ما هم  متناسب با ذوق ، استعداد و استقبال مردم رشت به اجرا در  می آید  خب در این سالها  مردم  همراه برنامه های ما بودند و مطالبه  نمودند ما هم  سعی و کوشش مضاعف نمودیم  خدا هم یارمان بود . و یک رشد 200 درصدی در فعالیت های فرهنگی  هنری این شهر را  شاهد بودیم و هم اکنون  60% درصد فعالیت های فرهنگی استان در رشت انجام می گردد .

یعنی برای برنامه ها با مطالبه و فشار هنرمندان برای انجام مواجه بودید ؟

بله هنرمندان هم از ما مطالبه می کنند هم تشویق و هم بعضا ما را در منگنه و فشار می گذارند که البته روزنه موفقیت ما هم همین مطالبه و درخواست بوده.

آقای ثقتی اداره  ارشاد از معدود  اداراتی است که مخاطبین زیادی در رشته ها و بخش های مختلف دارد  آیا می توانید بگویید که توانسته اید عدالت را در رسیدگی  و حمایت از  مجموعه های تحت  سرپرستی تان و هنرمندان رشته های مختلف برقرار نمایید ؟

بله درست گفتید اداره ارشاد  متنوع  ترین مخاطبان را دارد .داشتن مهارت ارتباط ، نوع  تعامل با هنرمندان و نویسندگان  و روزنامه  نگاران از پیچیدگی های کاری ماست  اعتقاد ما این است  که اگر کسی بتواند  در ارشاد  مدیر موفقی باشد می تواند در پیچیده  ترین  ادارات  نیز مدیریت کند برقراری عدالت در رسیدگی  و  حمایت از تمامی رشته ها و مجموعه های تحت امر ما خواست قلبی  ماست که در اجرای آن  و حد مقبول کمی فاصله داریم باز هم تاکید می کنم بنا و قصد اینست که تبعیضی در  حمایت  از هنرمندان قائل نشویم .

در فعالیت های ارشاد رشت بعضا شاهد پرقدرت ظاهر شدن  یک بخش مثلا موسیقی و رکود در بخش دیگری مانند  تئاتر هستیم شما برای این  نوسان فعالیت  چه برنامه ای دارید ؟

 قبول دارم این نوسان فرهنگی  هنری  علت های متعددی دارد که با توجه به اینکه مثال خوبی زدید همین 2 بخشی  را مورد بحث قرار  می دهم، باید قبول کنیم  که بُعد مالی و بودجه تقویت کننده بخش های مختلف هنری است اگر حمایت  و درآمد مالی از این بخش ها  حاصل نشود  دچار آن  نوسان و رکود که گفتید می شویم مردم ما از موسیقی حمایت  مالی مستقیم می کنند و حاضرند برای  یک بلیت  کنسرت  موسیقی مبالغه  هنگفتی چون 70 هزار تومان  یا بیشتر را پرداخت نمایند اینجاست  که موسیقی پرقدرت  حاضر می شود حالا بنگرید برای  اجرای  تئاتر متاسفانه  حاضر نیستیم  یک دهم این مبلغ  را پرداخت کنیم  خب معلوم است که تئاتر موجب رکود می شود اما انصافا  باید بگویم در این بی مهری که نصیب تئاتر رشت چه از حیث حمایت چه از حیث خرید  و فروش بلیت  گردیده ما توانستیم با همکاری بسیار خوب تئاتری های رشت 259 روز در سال 92  در رشت تئاتر اجرا نماییم این یعنی یک رکود بی سابقه در عرصه تئاتر .

آقای ثقتی صحبت از موسیقی شد باید  بگویم که امسال اجرای گروههای موسیقی در رشت بسیار متعدد و چشمگیر بود و متاسفانه گله مندی هایی در مکانهای اجرا از سوی شهروندان و علاقمندان به موسیقی شاهد بودیم برنامه شما برای زدودن  این نارضایتی ها چیست ؟

بله امسال  شاهد یک رشد 40 درصدی در اجرای موسیقی در شهرستان رشت بودیم که 60 درصد آن کنسرت سنتی  و 40% درصد آن  پاپ بوده  که باید اعلام کنم که ما در رشت سالن استاندارد برای اجرای موسیقی نداریم  شاید یکی از بدترین  شبهای دوران مدیریتی من در ارشاد مربوط به حضور استاد مسلم موسیقی و آواز ایران  شهرام ناظری در کنسرتی در رشت بود که ایشان در روی سن اظهار نارضایتی خود را از کیفیت سالن محل اجرا اعلام  نمود اما چه کنیم  که باید منتظر بمانیم  تا تالار مرکزی رشت  که دارای 3 سالن  تخصصی با ظرفیت جمعا 2000 نفره می باشد افتتاح  شود این سالن  دارای یک کنسرت  حال با ظرف 1000 نفره  می باشد که در آن آخرین تکنیک  ها و هنر مهندسین در ساخت  سالنهای این چنینی بکار می رود  که این سالن در شمال کشور بی نظیر  می باشد که امیدواریم انشاء ا... کار ساخت و ساز آن با پیگیرری همه مسئولین مرتبط و مردم عزیز تسریع یابد و آماده بهره برداری شود.

در دوران مدیریت شما دیدیم  و شنیدیم که جشنواره  اولین ها را راه انداختید کمی توضیح دهید ؟

جشنواره اولین ها که چه عرض کنم ! ما در این مدت توفیق داشتیم که برخی از کارهای فرهنگی – هنری  را برای اولین بار به منحصه اجرا در بیاوریم. مثلا  اولین ارکستر موسیقی گیلان را با حضور 70 نوازنده تاسیس نمودیم  اولین گروه کُر  اداره ارشاد را با حضور 50 هنرمند ایجاد نمودیم ، اولین همزمانی جشنواره فیلم فجر به گیلان آورده شد  اولین همزمانی جشنواره فیلم کودک و نوجوان در رشت ، اولین یادواره  شهدای هنرمند رشت  ، اولین اجرای اُپِرِت (تئاتر موسیقی ) با حضور هنرمندان برجسته کشوری ، اولین اجرای استاد جلال ذوالفنون برگزار شد اولین دوره  همایش شعر گیلکی  ایجگره  ، رکورد  حضور مردم در سینماهای رشت در یک روز برای اولین بار پس از بیست سال شکسته شده و ...  که البته جا دارد از همکاری مدیرکل، معاونین اداره کل و همکاران بسیار خوبم در ارشاد رشت  و هنرمندان عزیز و اصحاب رسانه در خلق این  اتفاقات تقدیم و تشکر نمایم .

شما بعنوان یک مسوول فرهنگی مهمترین   چالش های  و کمبودهایی که در بخش فرهنگی – هنری شهر می بینید  چیست ؟

بحث بودجه و اعتبارات را شاید هر سازمان و نهادی بعنوان بزرگترین چالش  و کمبود خود معرفی کند که منطقاً  درست هم است اما من بر این باورم که مهمترین چالش ما عدم ورود بخش های مختلف اقتصادی به حوزه  فرهنگ و هنر بعنوان حامیان مالی است اتفاقی که در اکثر کشورها  و  حتی برخی از  شهرهای بزرگ ما رخ داده و باعث رشد و شکوفایی هنر شده و خود آن بخش اقتصادی هم تبلیغ  گردیده  به انتفاع رسیده .

چالش دوم  ما به نوع نگاه ما بر می گردد متاسفانه نگاه ها به مقوله فرهنگ و هنر  فانتزی ،  لوکس  و تزئینی گردیده نگاه کاربردی که بعضا  نداریم. صنعت فرهنگ و هنر مقوله ای بیگانه است  این فرهنگ و هنر اگر در بخش خودکفایی و درآمدی  در قالب یک صنعت با فاکتورهای آن نگریسته شود هم خود را اداره می نماید و هم می تواند اقدامات چشمگیری را انجام دهد.

ارشاد اسلامی رشت برای سال آینده چه برنامه هایی را برای اجرا پیش بینی نموده است ؟

تقویت انجمن های ادبی – هنری ما از اولویت های کاری ما خواهد بود . تاسیس ارکستر ملی  با سازهای ایرانی توسط انجمن موسیقی یکی دیگر از کارهای سال 93 است  برگزاری جشنواره های متعدد از فیلم گرفته تا شعر و ادب  و حضور کارگردانان و فیلم سازان و بازیگران برجسته کشور را خواهید داشت در بخش قرآن ادامه  نهضت حفظ قرآن  با  تدبر را طبق فرامین مقام معظم رهبری خواهیم داشت 54 نمایشگاه هنرهای تجسمی ،  نمایشگاه کتاب ، فیلم کودک و نوجوان اجرای تئاترهای فاخر و نکوداشت از مفاخر رشت  نیز از برنامه ریزی های ماست.

در نوروز 93 برای میهمانان و همشهریان عزیزمان چه برنامه هایی دارید ؟

همه میهمانان و  همشهریان عزیزما علاقه زیادی  به اجرای برنامه های بومی و محلی گیلان دارند ما چند گروه  را در حال آماده سازی و هماهنگی داریم که نمایش و موسیقی بومی و محلی را در مراکز  مختلف  برای مردم عزیز  به اجرا گذارند . اکران نوروزی فیلم های جشنواره فجر  با هماهنگی مراکز پخش  فیلم و تهیه کنندگان و همکاری  سینماهای رشت از دیگر برنامه های نوروزی ارشاد رشت می باشند

نمایشگاه عکس جلوه های گیلان برای شناسان فرهنگ غنی دیار  گیلان از کارهای  دیگر  این اداره خواهد بود.

آقای ثقتی  چون ویژه نامه ما نوروزی است در پایان می خواهیم چند سوال  صمیمانه از شما بپرسیم .شمادر انشا دوران کودکی که می خواهیم در آینده چکاره  شویم چه نوشته بودید ؟

می نوشتم می خواهم معلم شوم .

به مدیریت تان در ارشاد رشت چه نمره ای می دهید  ؟ 

نمره  را که باید مردم بدهند و لی  من خودم  را با تک ماده قبول می کنم !

مدیران شهرستان هم باید به مدیرکل و هم به فرماندار نزدیک و ارتباط داشته باشند شما به کدام نزدیک تر بودید؟

به هر دو!  بعضی اوقات در وسط گیر می کردم .

چرا معمولا  ادارات مرکز استان کمتر دیده می شوند ؟

چون نزدیک  پدرشان (اداره کل )  هستند خب پسر بزرگ  نزدیک پدر می باشد به رسم ادب در حاشیه باید قرار بگیرد و این تا حدی طبیعی است .

چرا ارشاد را انتخاب کردید؟

به خدا ارشاد مرا انتخاب نمود ! خدا رحمت کند شهید ابراهیم انصاری را ، ایشان بر بنده منت گذاردند و برای حضور در ارشاد دعوتم نمودند.

کدام رشته هنری را بیشتر می پسندید ؟

مدیریت را (با خنده ) ! از شوخی بگذریم  عکاسی و سینما را بسیار می پسندم.

در دوران مدیریت تان افسوس چه چیزی را خورده اید ؟

افسوس فرصت های از دست رفته را ...

و به چه چیزی به خود بالیده اید ؟

کارهایی که اولین بار در سطح ارشاد رشت انجام شده بود.

چه چیزی خستگی شما را از بین می برد ؟

خلق هنر هم طراز با انقلاب اسلامی

بهترین خاطره دوران مدیریت تان  را بگویید ؟

زیاد بودند خاطرات  ... مثلا  حضور استاد زنده یاد جلال ذوالفنون  و استاد شهرام ناظری در  ارشاد رشت.

تلخ ترین خاطره دوران مدیریتی ؟

در زمان کمتر از یکماه برگزاری جلسات برنامه ریزی تدفین در دفتر کار بنده برای 5 نفر از هنرمندان و فعالان فرهنگی رشت ( استاد پوررضا ، امیر بدرطالعی ،  غلامرضا عباسی   و زنده یاد شهیدان محمد مهدی  مقدم و نریمان مژدهی )

برای نوروز  چه برنامه ای برای خانواده دارید ؟

شش سالی است که خدا توفیق سفر زیارت  مشهد مقدس را نصیبم نموده و امسال هفتمین سال خواهد بود انشاا... به اتفاق همسر هنرمندم که در دانشگاه گیلان مشغول به کار هستند و دخترم نازنین زینب ، امسال هم در ایام نوروز توفیق زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) را داشته باشیم.

تدبیر  اعتدال امید ؟

 همیشه جز لاینفک زندگی ام بود .

سبد کالا ؟

به ما نرسید .

یارانه

با همسرم تصمیم گرفتیم هرگز اعلام انصراف نکنیم .

فیش موبایل

یک چهارم حقوق ما .

مردم رشت ؟

مستحق   بهترین ها .

مدیرکل ارشاد ؟

بزرگترین حامی بنده .

صندلی رییس ارشاد؟

آواز دهل شنیدن از دور خوشست.

صحبت پایانی

از همه کسانی که سعی و کوشش و اهتمام می گمارند تا شاهد تعالی فرهنگ غنی اسلام و ایران در این سرزمین باشیم کمال تشکر را دارم. سالی خوش را برایتان آرزومندم.

 

 
تصاوير ديگر :
 


نظرات شما در مورد اين مقاله
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :

مقالات برتر
موزه میراث روستایی گیلانشاخص هاي اكولوژيك براي توسعه پايدار اكوتوريسم در گيلان10نقطه مناسب برای ماهیگیری در گیلانکوتاه از زندگی شهید املاکی مسجد صفی؛ تاریخی ترین مسجد رشترابطه گردشگری ورزشی با صنعت گردشگریتحولات دریای خزر 1- کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزرتحولات دریای خزر 3 - اقتصاد و محیط زیستکنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزرسبزپوشان خطه گیلان
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان