تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ پنجشنبه، 31 مرداد، 1398


دوشنبه 15 اسفند 1390 13:09:35    تعداد بازديد: 13256    شناسه خبر: 113    بخش: مقالات اجتماعی  نسخه چاپي
رابطه گردشگری ورزشی با صنعت گردشگری
"صنعت گردشگری"، به عنوان یکی از راه های جدید و موثر تولید ثروت در جهان معاصر به شمار می آید و دولت مردان کارآمد و موسسات کوچک و بزرگ در این سو و آن سوی دنیا ، از این طریق ارز آوری می کنند.


"صنعت گردشگری"، به عنوان یکی از راه های جدید و موثر تولید ثروت در جهان معاصر به شمار می آید و دولت مردان کارآمد و موسسات کوچک و بزرگ در این سو و آن سوی دنیا ، از این طریق ارز آوری می کنند.

"صنعت گردشگری" ، آن طور که کارشناسان مطرح کرده اند ، پس از صنایع نفت ، خودرو و مواد مخدر ، در آمد زا ترین صنعت در حال حاضر می باشد .

"صنعت گردشگری" ، در زمینه ی اشتغال زایی نیز موثر واقع شده است و بنا بر نظر کارشناسان ، با ورود هر گردشگر به کشور ، چندین شغل جدید ، ایجاد می شود.

با این اوصاف ، بهتر است تعریفی از "گردشگر" و یا "توریست" ارائه شود.

بر اساس تعریف های متداول : کسی که محل زندگی خود را به قصد تفریح و سرگرمی و استراحت و فعالیت های دیگر ، از یک روز تا یک سال ترک کند ، " گردشگر " می نامند.

با توجّه به تعریف بالا ، "گردشگری" انواع مختلفی دارد که با سلایق و علایق افراد دسته بندی می شود مانند : گردشگرانی که به منظور دیدن جاذبه های طبیعی به هر نحو ، اقدام به سفر می کنند که به آن "طبیعت گردی" یا "اکوتوریسم" می گویند.

برخی از گردشگران نیز به منظور بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی شهرها و کشورهای مختلف به سفر می روند که "گردشگران فرهنگی" نام دارند. هم چنین تعدادی از افراد به قصد مداوای بیماری خوذ با توجّه به امکانات پزشکی مقصد یا تجدید روحیه با توجّه به شرایط مساعد جوّی مقصد به سفر می روند که به آن "گردشگری سلامت" می گویند.

امّا ، گونه ی دیگری از "گردشگری" را می توان به عنوان :"گردشگری ورزشی" را شاید بتوان در عام ترین معنی به کسی گفت که جهت دیدن یا شرکت در مسابقات ورزشی به صورت انفرادی یا گروهی و یا در قالب تور ورزشی به شهر یا کشور دیگری سفر    می کند .

"گردشگری ورزشی" در برخی مقاطع زمانی رونق بسیاری دارد ولی در زمان های دیگر نیز روال عادی خود را طی می کند . به عنوان مثال مسابقات جهانی المپیک و جام جهانی فوتبال که از مهمّ ترین رویداد های ورزشی به شمار می آید و به صورت زمان بندی مشخص رخ می دهد، سیل عظیمی از طرفداران تیم های مختلف را به شهر یا کشور محل برگزاری مسابقات سرازیر می کند .

حضور این تعداد "گردشگر ورزشی" در شهر یا کشور میزبان مسابقات منابع عظیم مالی را عاید آن ها خواهد کرد . مصداق این موارد را می توان به برگزاری مسابقات جام جهانی 1998 میلادی فرانسه و 2006 میلادی آلمان و مسابقات المپیک 2008 میلادی چین یا موارد دیگر یاد کرد که گروه های زیادی از مشتاقان برای حمایت از تیم های ورزشی مورد علاقه ی خود به آن کشورها در قالب تورهای ورزشی سفر کردند .

به عنوان مثال : فردی که به نیّت دیدن مسابقات ورزشی مورد علاقه ی خود سفر می کند ، هزینه هایی را باید متقبل شود که از جمله می توان به تهیّه ی بلیط رفت و برگشت ، رزرو محل اسکان در هتل یا اماکن اقامتی دیگر ، هزینه های ترانسفر در مقصد  هزینه ی تهیّه ی غذا و بلیط مسابقات ورزشی و سایر موارد دیگر اشاره کرد که خود باعث گردش مالی فراوان در مقصد می شود .

به همین جهت کشورهای مختلف جهان برای برگزاری مسابقات بین المللی و مهمّ ورزشی با یکدیگر به رقابت می پردازند و تمام توان خود را در این راه حتّی چندین سال قبل از برگزاری مسابقات به کار می بندند.

هرچند برگزاری و آماده سازی این گونه مسابقات برای آن ها هزینه های زیادی را در بر داشته باشد . امّا، برگشت درآمدی آن نیزقابل توجّه خواهد بود.

یکی دیگر از فواید "گردشگری ورزشی" را می توان معرفی فرهنگ کشور میزبان برشمرد،بدین ترتیب که با حضورگردشگران در هر کشور،علاوه بر دیدن مسابقات ورزشی،بافرهنگ،آداب وسخن و رسوم،جاذبه های تاریخی و طبیعی و امکاناتآن  کشور، آشنا خواهند شد .

این مهم وقتی اتفاق خواهد افتاد که مسئولین برگزاری مسابقات برای گردشگران برنامه ریزی مدوّن و دقیقی را تنظیم نمایند که در صورت خوشایند بودن سفر ، آنها سفیران خوبی برای تبلیغ آن کشور برای هم میهنان خود خواهند بود و این باعث خواهد شد که سایر افراد آن منطقه نیز به کشور میزبان در مدت زمان دیگر ، سفر کنند.

فراهم بودن جاذبه های طبیعی در یک منطقه یا یک کشور نیز می تواند در جذب "گردشگر ورزشی" موثر باشد. به عنوان مثال داشتن کوه های مرتفع ، سواحل مناسب ، مناطق برف گیر ، بیابان ، رودخانه های خروشان و سایر عوامل دیگر در جذب "گردشگر ورزشی" غیر قابل انکار هستند .

کشورهایی هستند که این گونه جاذبه های طبیعی در آن ها مهیّا نیست . امّا ، آن ها به خاطر این که بتوانند "گردشگر ورزشی" را به خود جلب کنند دست به فراهم نمودن جاذبه های مصنوعی زده اند به عنوان نمونه کشورهایی در جهت ساخت پیست اسکی مصنوعی ، اقدام نموده اند . و برای گردشگران جالب است که در یک منطقه ی گرمسیر ، در یک فضای مناسب و سرپوشیده بر روی برف مصنوعی که با تکنولوژی جدید ساخته شده است ، اسکی کنند .

ساخت استخرهای بزرگ و مواج مصنوعی از دیگر این اقدامات می باشد که ماجراجویان "قایق سواری" روی "آب های خروشان" را به خود ، جلب کرده است .

 از دیگر نمونه های راه های جذب "گردشگر ورزشی" می توان به مسابقات "اتومبیل رانی فرمول یک"، اشاره کرد .

یکی از کشورهای همسایه ما با توجّه به فراهم آوردن امکانات مناسب میزبانی آن را به عهده گرفته تا از این راه به درآمد قابل توجهی دست پیدا کند .

"گردشگری ورزشی" در کشورمان با توجّه به کم بودن امکانات و تاسیسات مناسب ورزشی ، هنوز از جایگاه خوبی برخوردار نیست و این مستلزم ساخت و بهره برداری استادیوم ها ، استخرها ، سالن های ورزشی چند منظوره استاندارد و سایر زیر ساخت های لازم در سراسر کشور می باشد .

بدیهی است با توجّه به شرایط اقلیمی مناسب در کشور ، می توان برخی از ورزش هایی را که نیازی به سالن یا استادیوم ورزشی ندارد با فراهم آوردن امکانات لازم در محیط های طبیعی احیاء کرد . و از طریق برگزاری مسابقات ورزشی ، گردشگران را به این اماکن کشاند .

برخورداری از سلسله جبال البرز ، زاگرس و قله های : دماوند ، الوند ، دنا ،سهند، سبلان،دالاهو و سایر قلل ، ایران می تواند میزبان بسیاری از کوهنوردان ، صخره نوردان و غارنوردان داخلی و خارجی باشد .

هم چنین رودخانه های خروشانی که در مناطق مختلف کشور جاری هستند می تواند میزبان خوب و مهیّجی برای آن دسته از ورزشکاران جسور قایق سواری بر رودهای خروشان باشد که در حال حاضر در چندین استان کشورمان مانند : گیلان ، کردستان ، لرستان ، چهارمحال و بختیاری ، برگزار می شود . طرفه آن که به دلیل عدم اطلاع رسانی مناسب ، کمتر کسی از آن اطلاع دارد.

مناطق کوهستانی و برف گیر طبیعی در مناطق غربی و شمال کشور وجود دارد، می تواند محل مناسبی برای رقابت "اسکی بازان" روی برف در فصول سرد سال و هم چنین "اسکی روی چمن" در سایر فصل ها ، در آن مناطق باشد ؛ که خیل عظیمی از دوستداران خاص خود را به آن مناطق می کشاند.

ورزش های ساحلی مانند : فوتبال ، والیبال ، تنیس ساحلی و انواع "ورزش های آبی" با توجّه به مرزهای طولانی آبی و ساحل های زیبای جنوب و شمال کشورمان نیز می تواند در توسعه ی "گردشگری ورزشی" موثر باشد .

بیابان ها ، شن زارها و کویر ایران نیز می تواند در جذب "گردشگران ورزشی" اثر گذار باشد .

به عنوان نمونه مسابقات اتومبیل رانی که در بیابان های کشورهای دیگر برگزار می شود را در نظر بگیرید . داشتن گرم ترین نقطه جهان در کویر های ایران در منطقه ی "گندم بریان" ، می تواند به عنوان یک جاذبه در کنار برگزاری این گونه مسابقات در میهن عزیزمان "ایران" باشد .

حتّی می توان مسابقات مورد نظر را ابتدا در سطح ملّی ، سپس با برنامه ریزی و تبلیغات شایسته در سطح منطقه ای و بین المللی برگزار کرد که در این صورت ، ورود گردشگران و ورزش کاران به آن مناطق ، باعث ایجاد درآمد برای ساکنین آن منطقه خواهد شد .

از دیگر راه های ، جذب گردشگر در این مناطق ، می توان به برگزاری "تورهای مسافرتی" یک و یا چند روزه اشاره کرد که هر ساله مبالغ زیادی از سوی ایرانیان، در بیابان های کشورهای همسایه هزینه می شود و چه بسا در این راه از داشته های طبیعی کشورمان، غافل می مانیم.

نهایت این که احداث تاسیسات و زیر ساخت های لازم برای "گردشگری ورزشی" در کشور ، به خودی خود باعث ایجاد فضای شاد و مفرّح در میهن و گامی موثر در پر کردن اوقات فراغت اقشار مختلف جامعه و به ویژه جوانان خواهد بود که در راستای جلوگیری از برخی ناهنجاری های اجتماعی گام بر می دارد .

بدیهی است ، این امر مهم ّ زمانی اتفاق خواهد افتاد که همه ی مسئولین – اعم از ملّی و استانی- و بخش خصوصی با همدلی ، وفاق و درک متقابل در کنار یکدیگر ، در این راه گام های عملیاتی بردارند .


نویسنده:
سیاوش رضازاده
کارشناس مسئول نوسازی و تحول اداری
اداره کل ورزش و جوانان استان گیلان


منابع :
1) << دکتر محمّد حسین پاپلی یزدی >> و << مهدی سقایی >> .               << گردشگری (ماهیت و مفاهیم ) >> . سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها ( سمت ) . تهران .چاپ دوّم پاییز 1386 خورشیدی .
2) << سیّد کوروش مجتبوی >> و << هومن بهمن پور >> . << توریسم ورزشی >> . انتشارات کمیته ملّی المپیک جمهوری اسلامی ایران . چاپ اوّل تابستان 1387 خورشیدی .
3) << روشنک مرادیان >> . << پتانسیل گردشگری ورزشی در طبیعت >> . ماهنامه ی : << پادنگ >> . سال هفتم ، شماره ی 71 . رشت . شهریور ماه سال 1389 خورشیدی . صفحات 29 تا 33
4) << روشنک مرادیان >> و دیگران . << چادر شب بافی در رودسر >> . فصل نامه ی : << گیلان ما >>. رشت . سال دهم ، شماره ی 2 پیاپی38 . تابستان 1389 خورشیدی . صفحات 110 تا 123
5) << روشنک مرادیان >> و دیگران . << مقاصد گردشگری ورزشی در استان گیلان : مطالعه موردی ، شهرستان رودسر >> . فصل نامه ی : << گیلان ما >> . رشت . سال دهم ، شماره ی 3 پیاپی39 . پاییز 1389 خورشیدی . صفحات 79 تا 87
6) << روشنک مرادیان >> . << پتانسیل های گردشگری ورزشی >> . ماهنامه:<<مدیریت جهانگردی >> . رشت . شماره ی بیستم . دی ماه 1389 خورشیدی . صفحات 26 تا 30
7) << روشنک مرادیان >> و << سیاوش رضازاده >> . << خوری سو >> . <<چکیده مقالات همایش ملّی گسکر شناسی >>. انتشارات : سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان . صومعه سرا . شهریور ماه سال 1390 خورشیدی . صفحات 185 و 186تصاوير ديگر :
   


نظرات شما در مورد اين مقاله
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :

مقالات برتر
موزه میراث روستایی گیلانشاخص هاي اكولوژيك براي توسعه پايدار اكوتوريسم در گيلان10نقطه مناسب برای ماهیگیری در گیلانکوتاه از زندگی شهید املاکی مسجد صفی؛ تاریخی ترین مسجد رشترابطه گردشگری ورزشی با صنعت گردشگریتحولات دریای خزر 1- کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزرتحولات دریای خزر 3 - اقتصاد و محیط زیستکنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزرسبزپوشان خطه گیلان
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان