لينک خبر : http://www.gilannews.ir/4152.htmlتاريخ خبر : پنجشنبه، 21 مرداد، 1389

برگزاری جشنواره دریای کاسپین در رشت
جشنوار دریای کاسپین با هدف افزایش آگاهی عمومی در اهمیت حفظ دریاها در رشت برگزار شد.

جشنوار دریای کاسپین با هدف افزایش آگاهی عمومی در اهمیت حفظ دریاها در رشت برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، مدیرعامل موسسه سبزکاران زیر نظارت محیط زیست گیلان در جریان برگزاری این جشنواره در پارک قدس به خبرنگار فارس اظهار داشت: این جشنواره با هدف افزایش آگاهی عمومی درباره تنوع زیستی و اهمیت حفظ دریاها و نقش مردم در حفاظت از دریای کاسپین برگزار می‌شود.
وی موضوع‌های این جشنواره را در سه بخش اکوموزه، نمایش پازل تصویری و مسابقه حیات وحش و گیاهان تالاب و رودخانه عنوان کرد و افزود: اکوموزه طراحی و ساخته شده از پارچه با تصاویر حیات وحش، گیاهان تالاب و رودخانه به عنوان زایشگاه اصلی آبزیان دریای کاسپین به نمایش گذاشته شده است.

نسرین امینیان معرفی و شناخت اهمیت تالاب‌ها را در حفظ آنها موثر دانست و تصریح کرد: افزایش اطلاعات از چرخه‌های تالاب، ارزش‌ها و کارکردهای آن در تنوع زیستی منطقه موجب افزایش حساسیت مردم نسبت به حفظ تالاب‌ها می‌شود.

مدیرعامل موسسه سبزکاران گیلان نمایش پازل مکعبی محیط زیست و تالاب‌ها را برای آموزش و آشنایی کودکان از دیگر بخش‌های نمایشگاه معرفی کرد و گفت: آموزش کودکان یکی از نکته‌های کلیدی در حفظ محیط زیست است.

وی با اشاره به اهمیت و نقش تالاب‌ها در تنوع زیستی خاطرنشان کرد: تالاب‌ها با جمع‌آوری و نگهداری آب باران و برف، نگهداشت رسوبات و تصفیه آب نقش حیاتی در چرخه آب ایفا می‌کنند.
امینیان به افزایش تخریب تالاب‌ها در سال‌های اخیر اشاره کرد و افزود: تالاب‌ها در اثر احداث سدها، توسعه آبیاری و کشاورزی و تخلیه انواع فاضلاب‌ها دچار تغییر شده‌اند.

مدیرعامل موسسه سبزکاران گیلان با بیان اینکه بیش از 90 درصد منابع دریایی برای تخم‌ریزی، زادآوری و پرورش لارو به تالاب‌ها وابسته‌اند، تصریح کرد: در حال حاضر با سه چالش عمده در راستای ایجاد امنیت غذایی، تامین امنیت آبی و حفظ بوم‌سازگان‌ها مواجه هستیم.

وی ادامه داد: حفظ سلامت تالاب‌ها در تامین آب شیرین و بخش عمده مواد غذایی مورد نیاز جوامع از عوامل اساسی پایدار کره زمین است که اهمیت حفظ تالاب‌ها را ضروری می‌سازد.

امینیان نقش تالاب‌ها را در تامین سلامت، درآمد و رشد اقتصادی مردم بومی موثر دانست و اظهار داشت: با سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی و اطلاع‌رسانی صحیح و به موقع می‌توان از افزایش تخریب تالاب‌ها جلوگیری کرد.

مدیرعامل موسسه سبزکاران گیلان با اشاره به ویژگی‌های تالاب‌های دریای خزر خاطرنشان کرد: این تالاب‌ها مهم‌ترین زیستگاه پرندگان وحشی به شمار می‌روند و می‌توانند به عنوان بزرگ‌ترین مرکز توریستی برای جذب گردشگران علاقه‌مند به حیات وحش محسوب شوند.

وی احیای تالاب‌ بوجاق را یکی از اقدام‌های اجرایی در استان معرفی کرد و گفت: این تالاب به عنوان محل زمستان‌گذرانی پرندگان مهاجر و مصب رودخانه سپیدرود و همچنین محل تکثیر و پرورش بیشتر ماهیان دریای خزر دارای اهمیت جهانی است.

امینیان وجود پرندگانی مانند اردک، سرحنایی، عروس‌غاز و نیز فک خزری را از گونه‌های شاخص و در خطر انقراض این منطقه عنوان کرد و افزود: حفظ این تالاب موجب پایداری تنوع زیستی و تداوم حیات وحش منطقه می‌شود.

مدیرعامل موسسه سبزکاران گیلان با بیان اینکه برطرف شدن نگرانی‌ها و آسیب‌های محیط زیست توسعه پایدار را دربر دارد، تصریح کرد: طرح‌ریزی مدل‌های جدید برای برقراری توسعه پایدار و رشد اقتصادی پاسخی مناسب به نگرانی‌های محیط زیست است.

وی به نقش و مشارکت مردم در حفظ محیط زیست و تالاب‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: افزایش حساسیت مردم نقش کلیدی در احیای محیط زیست به‌شمار می‌رود و این نقش با آموزش و افزایش آگاهی‌ها بروز می‌کند.

به گفته امینیان انسان‌ها به عنوان محور توسعه پایدار مانع از فرآینده آلودگی محیط زیست و افزایش بحران‌های ناشی از آن می‌شوند.

مدیرعامل موسسه سبزکاران گیلان خاطرنشان کرد: اطلاع‌رسانی، آگاه‌سازی و آموزش درباره مسائل محیط زیست در صورتی که به طور مستمر و مناسب صورت گیرد، کاربردی می‌شود.

وی با اشاره به پروژه سالم‌سازی بندر کیاشهر افزود: آمارها نشان می‌دهد این شهرستان به لحاظ وجود واحدهای تولیدی نسبت به دیگر شهرستان‌ها از موقعیت مطلوبی برخوردار نیست و بیشتر سرمایه‌های شهرستان در فعالیت‌های غیرمفید صرف می‌شود.

امینیان تصریح کرد: تحقیقات بومی نشان می‌دهد عدم تمایل سرمایه‌گذاران برای راه‌اندازی واحدهای تولیدی به دلیل عدم بازدهی در کوتاه مدت، آینده مبهم و پایین بودن ضریب ایمنی سرمایه‌گذاری اقتصادی بوده که ترغیب و تشویق فعالان اقتصادی و حمایت مسئولان منطقه و انجام کارهای فرهنگی و فکری در بلند مدت در تصحیح این فضا موثر است.

مدیرعامل موسسه سبزکاران گیلان معرفی توانمندی‌های زیست‌محیطی، گردشگری و افزایش آگاهی مردم در راستای حفظ و احیای تالاب‌ها را از اهداف این پروژه برشمرد و گفت: سالم‌سازی بندر کیاشهر رشد اقتصادی و توسعه منطقه را به همراه دارد.