تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ پنجشنبه، 31 مرداد، 1398


شنبه 8 آبان 1389 22:45:04    تعداد بازديد: 4311    شناسه خبر: 5106    بخش: اجتماعی  نسخه چاپي
بررسی وضعیت استخر عینک رشت از گذشته تا حال
استخر عینک، آبگیری در داخل محدوده قانونی شهر رشت و در مسیر جاده رشت به فومن واقع گردیده است. اگر همین مجموعه را با استخر لاهیجان که گرداگرد خود مجموعه گسترده ای از اماکن تفریحی و توریستی و خدماتی را تشکیل داده مقایسه کنیم میبینیم که مجموعه استخر عینک چقدر مغفول مانده است.


استخر عینک، آبگیری به طول 2630 متر و عرض متوسط 120 متر در داخل محدوده قانونی شهر رشت بخش غربی شهر ودر مسیر جاده رشت به فومن و در بلوار شهید افتخاری واقع گردیده است.

با توجه به ویژگی های منحصر به فرد استخر عینک و نیاز جمعیت شهری، منطقه ای و فرا منطقه ای، این فضا توسط مراجع ذیربط به عنوان مجموعه تفریحی توریستی تصویب و طرح اولیه آن تهیه گردیده است.

مساحت مجموعه عینک با حوزه پیرامونی خود که شمال بلوار شهید افتخاری است معادل 122 هکتار و مساحت مجموعه در داخل خط مرز تعیین شده 109 هکتار می باشد. که از کل مساحت مجموعه مورد نظر 32 هکتار را آبگیر های طبیعی به خود اختصاص داده است که بوسیله صدها چشمه جوشان در بستر خود به صورت طبیعی آب گیری می شود.


عکس ماهواره ای از استخر عینک رشت

دریاچه عینک به وسیله دو معبر ماشین رو که هرکدام 143 متر طول دارند به سه قسمت مجزا شامل: آبگیر شرقی، میانی و غربی تقسیم می گردد. این آبگیر ها به وسیله لوله سیمانی به هم متصل می شوند. عمق آبگیر ها متفاوت بوده وبین حداکثر چهار و حد اقل 1.60 متر می باشد و دارای جریانی با جهت غربی و شرقی است.
ابعاد دریاچه در طول فصول سال و سالهای مختلف با توجه به میزان بارندگی سالانه، فصلی وماهانه متغیر می باشد. آبگیر های موجود دارای عملکرد ذخیره سازی آب به منظور فعالیت های کشاورزی است که در وضع موجود کمابیش نقش خود را حفظ کرده است. و در طول چند ساله اخیر به دلیل ساخت و سازهای بی رویه و تبدیل اراضی کشاورزی به مسکونی این نقش مورد تعرض قرار گرفته است.


ماهیگیری در عینک

قبل از انقلاب اسلامی برخی از افراد و بخش خصوصی برای احیا و به سازی استخر عینک ابراز تمایل نمودند ولی بنا به دلایلی هیچ گونه اقدام اجرایی در این خصوص صورت نگرفت و بعد از انقلاب اسلامی، ما بین سالهای 63 تا 65 شهرداری برای احیا و به سازی استخر عینک از چند موسسه خصوصی و بانک ها برای مشارکت دعوت به همکاری نمود؛ متاسفانه این اقدامات به نتایج مطلوبی نرسید و صرفا در حد گفت و گو های شفاهی باقی ماند.
تا اینکه شهرداری رشت در سال 69 از طریق مشاور (مهندسین مشاور معماری و محیط) اقدام به تهیه طرح مطالعاتی در حد فاز صفر نمودند که قرار بوده این طرح به مرحله تفصیلی – اجرایی نیز برسد ولی به علت عدم پیگیری لازم و عوامل موثر دیگر بعد از تهیه فاز صفر مطالعات متوقف گردید.بنا به پیشنهاد مشاور تهیه کننده طرح فوق مقرر گردید شهرداری از محدوده استخر عینک نقشه برداری نماید. این امر در سال 1376 با انتخاب مشاور نقشه بردار محقق گردید. در همین راستا در سال 1375 شهرداری رشت با همکاری شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان، شرکت عمران عینک را تاسیس نمودند هدف این شرکت احیا و به سازی استخر عینک به عنوان یک فعالیت سیاحتی گردشگری در مقیاس شهری – منطقه ای بود.

یک نما از عینک در شب

 در سال 1376 تا 1377 سازمان تامین اجتماعی و یک سرمایه گذار از کشورهای عربی علاقه مند به سرمایه گذاری در طرح عینک شدند ولی به جهت آماده نبودن بستر سرمایه گذاری و نا هماهنگی های موجود این امر تحقق نیافت.
 در سال 1384 شهرداری رشت جهت اجرایی نمودن این طرح با تعیین یک مشاور جدید (مهندسین مشاور طاهر افراز شمال) نسبت به بازنگری مطالعات طرح اقدام نمود تا بتواند وضعیت فعلی طرح را ساماندهی و اجرای آن را به نتایج قطعی برساند.

 دریاچه عینک از جمله فضاهایی است به چند دلیل عمده واجد شرایط لازم جهت طراحی و سرمایه گذاری است. از جمله دلایل مرتبط به آن به شرح زیر می باشد:

یک) وسعت استخر طبیعی با عرض و عمق مناسب معادل 32 هکتار که به صورت نواری در مسیر ارتباطی رشت فومن کشیده شده است.

دو) وسعت محدوده طرح به همراه استخر طبیعی که بالغ بر 109 هکتار است. و می تواند گویای کارکرد آن حتی بالاتر از سطوح ملی باشد.

سه) قرار گیری محدوده در درون بافت شهری و تعدادی روستا در حوزه پیرامونی آن

چهار) گسترش ساخت و ساز های غیر مجاز در حوزه پیرامونی اثرات مخربی بر اکو سیستم این استخر طبیعی خواهد گذاشت.

پنج) موقعیت استقرار محدوده که هم از نظر عملکرد درون شهری و هم چنین برون شهری واجد اهمیت بالایی می باشد. به طوری که هشر رشت را به عنوان مرکز استان با بیش از 5 نقطه شهری دیگر و از طرفی به سفر های داخل و خارج استان پیوند می دهد.

شش) با توجه به اینکه شهر رشت به عنوان مهمترین شهر استان و حتی  شمال کشور فاقد هرگونه مرکز تفریحی و توریستی تعریف شده است احیا و توسعه این فضاها می تواند نقش موثری در رونق شهر داشته و به عنوان یک پایانه تفریحی توریستی برای مسافران در سطح استان عمل نماید.

منبع: فصلنامه رشت پژوهی

توضیح گیلان نیوز:
 با همه آنچه که گفته شده میان آنچه که هست تا آنچه که شایسته مردم رشت است فاصله زیادی است. باید مجموعه استخر را توسعه داد و تمام حاشیه چند کیلومتری استخر را ساماندهی کرد و از آن به عنوان مکانی فرهنگی و تفریحی استفاده نمود.
 اگر همین مجموعه را با استخر لاهیجان که گرداگرد خود مجموعه گسترده ای از اماکن تفریحی و توریستی و خدماتی را تشکیل داده مقایسه کنیم میبینیم که چقدر مجموعه استخر عینک مغفول مانده است و متولیان امر در شهر رشت و استان گیلان در طول چند دهه گذشته نتوانسته اند فضای مناسبی برای تفریح مردم رشت در کنار این استخر زیبا و طبیعی فراهم کنند.
موارد مرتبط :
 • رشت جاذبه‌ای برای اسکان مسافران ندارد
 • آقازاده : هیچ چشم‌اندازی برای گردشگری گیلان نداریم
 • فاز اول پارک هفت هکتاری چمارسرا در تابستان سال جاری به بهره برداری می رسد

 • تصاوير ديگر :
       

  نظرات شما در مورد اين خبر
  نام شما : (اختياري)
  آدرس ايميل : (اختياري)
  نظر شما :

  
  تبلیغات
  خبرهای‌اخير‌اين‌بخش
  تعیین شعب ویژه برای برخورد قضایی با متخلفین سوزاندن کاهتمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشندتصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستاراوجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلانزنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شددرمان بیماری ها با انگور سیاهراه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد
  جديدترين عناوين
  برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان
  خبرهای‌برتر‌هفته