تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ چهارشنبه، 24 مهر، 1398


پنجشنبه 21 مرداد 1389 13:29:33    تعداد بازديد: 1601    شناسه خبر: 4152    بخش: گردشگری و محیط زیست  نسخه چاپي
برگزاری جشنواره دریای کاسپین در رشت
جشنوار دریای کاسپین با هدف افزایش آگاهی عمومی در اهمیت حفظ دریاها در رشت برگزار شد.


جشنوار دریای کاسپین با هدف افزایش آگاهی عمومی در اهمیت حفظ دریاها در رشت برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، مدیرعامل موسسه سبزکاران زیر نظارت محیط زیست گیلان در جریان برگزاری این جشنواره در پارک قدس به خبرنگار فارس اظهار داشت: این جشنواره با هدف افزایش آگاهی عمومی درباره تنوع زیستی و اهمیت حفظ دریاها و نقش مردم در حفاظت از دریای کاسپین برگزار می‌شود.
وی موضوع‌های این جشنواره را در سه بخش اکوموزه، نمایش پازل تصویری و مسابقه حیات وحش و گیاهان تالاب و رودخانه عنوان کرد و افزود: اکوموزه طراحی و ساخته شده از پارچه با تصاویر حیات وحش، گیاهان تالاب و رودخانه به عنوان زایشگاه اصلی آبزیان دریای کاسپین به نمایش گذاشته شده است.

نسرین امینیان معرفی و شناخت اهمیت تالاب‌ها را در حفظ آنها موثر دانست و تصریح کرد: افزایش اطلاعات از چرخه‌های تالاب، ارزش‌ها و کارکردهای آن در تنوع زیستی منطقه موجب افزایش حساسیت مردم نسبت به حفظ تالاب‌ها می‌شود.

مدیرعامل موسسه سبزکاران گیلان نمایش پازل مکعبی محیط زیست و تالاب‌ها را برای آموزش و آشنایی کودکان از دیگر بخش‌های نمایشگاه معرفی کرد و گفت: آموزش کودکان یکی از نکته‌های کلیدی در حفظ محیط زیست است.

وی با اشاره به اهمیت و نقش تالاب‌ها در تنوع زیستی خاطرنشان کرد: تالاب‌ها با جمع‌آوری و نگهداری آب باران و برف، نگهداشت رسوبات و تصفیه آب نقش حیاتی در چرخه آب ایفا می‌کنند.
امینیان به افزایش تخریب تالاب‌ها در سال‌های اخیر اشاره کرد و افزود: تالاب‌ها در اثر احداث سدها، توسعه آبیاری و کشاورزی و تخلیه انواع فاضلاب‌ها دچار تغییر شده‌اند.

مدیرعامل موسسه سبزکاران گیلان با بیان اینکه بیش از 90 درصد منابع دریایی برای تخم‌ریزی، زادآوری و پرورش لارو به تالاب‌ها وابسته‌اند، تصریح کرد: در حال حاضر با سه چالش عمده در راستای ایجاد امنیت غذایی، تامین امنیت آبی و حفظ بوم‌سازگان‌ها مواجه هستیم.

وی ادامه داد: حفظ سلامت تالاب‌ها در تامین آب شیرین و بخش عمده مواد غذایی مورد نیاز جوامع از عوامل اساسی پایدار کره زمین است که اهمیت حفظ تالاب‌ها را ضروری می‌سازد.

امینیان نقش تالاب‌ها را در تامین سلامت، درآمد و رشد اقتصادی مردم بومی موثر دانست و اظهار داشت: با سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی و اطلاع‌رسانی صحیح و به موقع می‌توان از افزایش تخریب تالاب‌ها جلوگیری کرد.

مدیرعامل موسسه سبزکاران گیلان با اشاره به ویژگی‌های تالاب‌های دریای خزر خاطرنشان کرد: این تالاب‌ها مهم‌ترین زیستگاه پرندگان وحشی به شمار می‌روند و می‌توانند به عنوان بزرگ‌ترین مرکز توریستی برای جذب گردشگران علاقه‌مند به حیات وحش محسوب شوند.

وی احیای تالاب‌ بوجاق را یکی از اقدام‌های اجرایی در استان معرفی کرد و گفت: این تالاب به عنوان محل زمستان‌گذرانی پرندگان مهاجر و مصب رودخانه سپیدرود و همچنین محل تکثیر و پرورش بیشتر ماهیان دریای خزر دارای اهمیت جهانی است.

امینیان وجود پرندگانی مانند اردک، سرحنایی، عروس‌غاز و نیز فک خزری را از گونه‌های شاخص و در خطر انقراض این منطقه عنوان کرد و افزود: حفظ این تالاب موجب پایداری تنوع زیستی و تداوم حیات وحش منطقه می‌شود.

مدیرعامل موسسه سبزکاران گیلان با بیان اینکه برطرف شدن نگرانی‌ها و آسیب‌های محیط زیست توسعه پایدار را دربر دارد، تصریح کرد: طرح‌ریزی مدل‌های جدید برای برقراری توسعه پایدار و رشد اقتصادی پاسخی مناسب به نگرانی‌های محیط زیست است.

وی به نقش و مشارکت مردم در حفظ محیط زیست و تالاب‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: افزایش حساسیت مردم نقش کلیدی در احیای محیط زیست به‌شمار می‌رود و این نقش با آموزش و افزایش آگاهی‌ها بروز می‌کند.

به گفته امینیان انسان‌ها به عنوان محور توسعه پایدار مانع از فرآینده آلودگی محیط زیست و افزایش بحران‌های ناشی از آن می‌شوند.

مدیرعامل موسسه سبزکاران گیلان خاطرنشان کرد: اطلاع‌رسانی، آگاه‌سازی و آموزش درباره مسائل محیط زیست در صورتی که به طور مستمر و مناسب صورت گیرد، کاربردی می‌شود.

وی با اشاره به پروژه سالم‌سازی بندر کیاشهر افزود: آمارها نشان می‌دهد این شهرستان به لحاظ وجود واحدهای تولیدی نسبت به دیگر شهرستان‌ها از موقعیت مطلوبی برخوردار نیست و بیشتر سرمایه‌های شهرستان در فعالیت‌های غیرمفید صرف می‌شود.

امینیان تصریح کرد: تحقیقات بومی نشان می‌دهد عدم تمایل سرمایه‌گذاران برای راه‌اندازی واحدهای تولیدی به دلیل عدم بازدهی در کوتاه مدت، آینده مبهم و پایین بودن ضریب ایمنی سرمایه‌گذاری اقتصادی بوده که ترغیب و تشویق فعالان اقتصادی و حمایت مسئولان منطقه و انجام کارهای فرهنگی و فکری در بلند مدت در تصحیح این فضا موثر است.

مدیرعامل موسسه سبزکاران گیلان معرفی توانمندی‌های زیست‌محیطی، گردشگری و افزایش آگاهی مردم در راستای حفظ و احیای تالاب‌ها را از اهداف این پروژه برشمرد و گفت: سالم‌سازی بندر کیاشهر رشد اقتصادی و توسعه منطقه را به همراه دارد. 


موارد مرتبط :
 • برگزاری جشنواره اسبچه خزر در گیلان
 • طراحی روبات شناسایی گر جانور مهاجمی بر هم زدن تعادل چرخه حیات در دریای خزر
 • عروس دریایی(هیولای زیبا) دریای خزر تهدید است
 • خشم خزر در کمین بی‌مبالاتی ما
 • گزارش تصویری: مسافران در سواحل دریای خزر
 • دریای خزر استخر نیست شنا گران مواظب باشند!
 • نگرانی از بالا آمدن آب خزر

 • تصاوير ديگر :
   

  نظرات شما در مورد اين خبر
  نام شما : (اختياري)
  آدرس ايميل : (اختياري)
  نظر شما :

  
  تبلیغات
  خبرهای‌اخير‌اين‌بخش
  باد و باران وظیفه شناسمیراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهدتوسعه فضای سبز با گونه‌های گیاهی مناسباخطار به دو بیمارستان در رشتکسی با اسلحه به مناطق طبیعی شهرستان انزلی نروداحداث هتل‌های هدهد در کشور۵۰۰ تن زباله در روز؛ میراث مسافران برای استان گیلانکشف سکه های مربوط به دوره قاجاریه در آستانه اشرفیه تصاویر تاسف برانگیز از تالاب انزلی فرش و مبل های زشت در تالاب انزلی/مسئولان فکر آخر را اول بکنند
  جديدترين عناوين
  برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان
  خبرهای‌برتر‌هفته