تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ چهارشنبه، 24 مهر، 1398


شنبه 3 خرداد 1393 14:01:36    تعداد بازديد: 1303    شناسه خبر: 12923    بخش: اجتماعی  نسخه چاپي
بیکاری وصله نازیبا بر پیکر گیلان زیبا
در گیلان هم نرخ بیکاری و هم تحصیلات بسیار بالا است، سرمایه گذاری انجام گرفته در بخش های مختلف استان تاکنون نتوانسته نرخ بیکاری استان را کاهش دهد. سرزمین گیلان علیرغم حاصلخیز بودن متاسفانه مقام پنجم بیکاری کشوری را به خود اختصاص داده است.


سرزمین گیلان علیرغم حاصلخیز بودن متاسفانه مقام پنجم بیکاری کشوری را به خود اختصاص داده است که به هیچ وجه زیبنده این مردم با فرهنگ نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، معضل بیکاری به شدت گیلان را رنج می دهد بنابراین دولت باید برای این مهم چاره ای جدی بیاندیشد، اغلب جوانان این استان با داشتن تحصیلات عالی و استعدادهای فراوان از مشکل بغرنج بیکاری همواره در سختی بسر می برند.

در گیلان هم نرخ بیکاری و هم تحصیلات بسیار بالا است، سرمایه گذاری انجام گرفته در بخش های مختلف استان تاکنون نتوانسته نرخ بیکاری استان را کاهش دهد.

بالا بودن آمار بیکاری در استان مسئولان و مردم را رنج می ‌دهد و به عنوان یکی از دغدغه ‌های مهم است و باید برای رفع اساسی این موضوع چاره‌ اندیشی کرد.

با توجه به اهمیت موضوع خبرنگار خبرگزاری مهر به میان مردم رفته تا  نظر و دیدگاه آنان را در این زمینه جویا شود.

یک شهروند گیلانی به مهر می گوید: در گیلان سه نوع بیکاری فصلی، پنهان و آشکار وجود دارد بنابراین می طلبد مسئولان به دقت به این مهم توجه داشته باشند.

علیرضا مهری افزود: نرخ بیکاری در گیلان در مقایسه با سایر استان ها بسیار بالاتر است از اینرو اغلب جوان این استان برای اشتغال به استان های دیگر مهاجرت می کنند.

وی همچنین ظرفیت های اشتغالزایی گیلان را کشاورزی، گردشگری، صنعتی و خدمات دانست و اظهارداشت: در بخش کشاورزی به صورت علمی و تحقیقاتی باید کار شود تا کشاورزی مقرون به صرف باشد.

لزوم حمایت بیشتر مسئولان و اختصاص اعتبارات بیشتر برای توسعه گیلان

این شهروند گیلانی گفت: با ایجاد شهرک های صنعتی در مناطق مختلف استان باید زمینه رشد و توسعه در بخش صنعت را که بسیار اشتغالزا است، فراهم کرد.

وی در ادامه از صنعت گردشگری به عنوان بخش مغفول مانده در استان یاد کرد و افزود: سرمایه گذاری زیربنایی در بخش گردشگری استان تاکنون انجام نشده تا همگان شاهد اشتغالزایی در این بخش باشند.

مهری اظهارداشت: با توسعه گردشگری می توان زمینه اشتغال بسیاری از بیکاران استان را در این بخش فراهم کرد.

دیگر شهروند گیلانی می گوید: از همه ظرفیت های موجود در استان برای اشتغال استفاده نشده است از اینرو می طلبد مسئولان به این مهم توجهی ویژه داشته باشند.

امید یحیی پور افزود: با توجه به وضعیت بیکاری در گیلان مسئولان باید به دنبال ایجاد و توسعه صنعت در این استان باشند، شناسایی عرصه های مناسب برای توسعه صنعت از مهمترین کارها است که باید انجام شود.

وی اظهارداشت: رفع مشکل بیکاری مهمترین دغدغه، خواسته و مطالبه مردم گیلان از دولت است چرا که مردم این استان در زمینه اقتصادی و اشتغال وضعیتی مناسبی ندارند.

این شهروند گیلانی که خود را دانشجو معرفی کرد به مهر گفت: از ظرفیت ها و توانمندی های گیلان در شان مردم استان به درستی استفاده نشده است.

وی افزود:  به رغم تلاش مسئولان برای ایجاد اشتغال در استان همگان شاهد رشد بیکاری در جامعه هستند.

یحیی پور اظهارداشت:  بالا بودن شمار نیروی کار، روابط فامیلی در استخدام نیروها، اهمیت ندادن به تخصص، کیفیت تولیدات، واردات بی رویه اجناس خارجی و ارزان بودن این نوع کالاها و غیره از مهمترین علل بیکاری نیروی انسانی در استان است.

بدون شک با توجه به اینکه زمینه‌ های فرهنگی و اقتصادی بسیار خوبی در نهاد و فرهنگ تاریخ مردم گیلان ریشه دارد، نباید مشکل اشتغال داشته باشند اما متاسفانه جوانان این منطقه از بیکاری رنج می ‌برند.

جوانان گیلانی به دلیل نبود شغل آواره شهرهای دیگر می شوند

مایه تاسف است استانی که با داشتن مرغوب ترین زمین های کشاورزی و بهترین جاذبه های گردشگری امروز باید جوانانش به دلیل نبود شغل آواره شهرهای دیگر شوند.

در حال حاضر بسیاری از جوانان گیلانی در شهرهای مختلف به دنبال کار هستند و یا مشغول به کار شدند این در حالیکه با مدیریت و برنامه ‌ریزی و توجه ویژه به ظرفیت‌ های استان می‌ توان این مشکلات را برطرف کرد.

معاون برنامه ریزی استاندارگیلان در این باره به مهر می گوید: امسال پیش 40 هزار شغل در استان ایجاد خواهد شد.

محمد حسین اصغریان با بیان اینکه 212 میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای اشتغالزایی برای سه ماهه نخست امسال به گیلان اختصاص یافته است، افزود: صنعت و معدن، کشاورزی و گردشگری بیشترین سهم از تسهیلات را برای ایجاد اشتغال پایدار به خود اختصاص خواهند داد.

وی همچنین با اشاره به آمار بالای بیکاری در گیلان اظهار داشت: ایجاد اشتغال یکی از دغدغه های مهم مسئولان استان به ویژه استاندار است و دستگاه های اجرایی موظف هستند با برنامه ریزی مناسب در کاهش نرخ بیکاری گیلان همه تلاش خود را به کار گیرند.

معاون برنامه ریزی استاندار گیلان با بیان اینکه مسئولان در تلاش هستند مشاغلی را تعریف کنند که با کمترین هزینه بتوان بیشترین شغل ایجاد کرد، یادآورشد: کمیته مشترکی بین نمایندگان بانک ها و دستگاه های اجرایی و معاونت برنامه ریزی استانداری تشکیل خواهد شد تا مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی استان شناسایی و  تسهیل شود.

بدین ترتیب گیلان سرسبز با وجود تمام ظرفیت های سرمایه گذاری در منطقه همچنان از مشکل بیکاری رنج می برد. نرخ بالای بیکاری به عنوان اصلی ترین مشکل مردم استان و از چالش های پیش روی توسعه منطقه است.

 در راستای اجرای منویات رهبر معظم انقلاب و پیگیری سیاست های اشتغالزایی دولت، دفاتر کارآفرینی و ستاد جذب سرمایه گذاران در تمامی فرمانداری های استان باید ایجاد شود تا از طرح های توجیه دار که متناسب با نیازها و ظرفیت های منطقه باشد باید با اعطای تسهیلات و برنامه های تشویقی حمایت کرد.

تبدیل ظرفیت های بالقوه استان به بالفعل نیازمند همکاری مسئولان و مردم  است

استاندار گیلان در این زمینه به مهر گفت: فرمانداران و مدیران باید در پایان سال در زمینه کار آفرینی و رونق تولید کارنامه درخشان داشته باشند.

محمد علی نجفی با اشاره به اینکه به دلیل کم توجهی و نداشتن برنامه در بخش های کشاورزی و گردشگری، گیلان فرصت های زیادی در بخش های کار آفرینی از دست داده است، افزود: بهره گیری از فرصت های مختلف با طرح و برنامه به تقویت اشتغال می انجامد.

وی اظهارداشت: فرصت اشتغال فقط ساخت کارخانه نیست بلکه باید همه  فرصت ها و ظرفیت های کشاورزی از قبیل پیله، ابریشم، چای و برنج احیا شود تا بتوان اشتغال استان را ترمیم کرد.

استاندار گیلان گفت: از تکالیف مهم فرماندران و مدیران این است که باید در پایان سال کارنامه درخشان در تولید و اشتغال داشته باشند.

وی در ادامه مزیت نسبی و ارزش افزوده در بخش گردشگری گیلان را مورد تاکید قرارداد و افزود: سرمایه گذاری در گیلان سرمایه گذاری برای ایران و بلکه دنیا است.

نجفی با تاکید بر اینکه گیلان در ناهنجاری های اجتماعی و بیکاری جایگاه مناسبی ندارد، اظهارداشت: برای افزایش اشتغال در استان باید فرصت هایی که در بخش گردشگری گیلان وجود دارد در کنار مسائل دیگر از قبیل صنعت، کشاورزی و خدمات هرچه بیشتر تقویت کرد.

وی با اشاره به ظرفیت پارک ملی بوجاق کیاشهر گفت: وقتی گیلان ظرفیت های گردشگری همچون بوجاق کیاشهر دارد نباید وضعیت بیکاری این گونه باشد.

استاندار گیلان افزود: رفع مشکل اشتغال، افزایش تولید، رونق بیشتر بخش کشاورزی و صنعت، حضور بیشتر گردشگران در استان و حفظ محیط زیست از اولویت های مهم کاری استان در سال 93 خواهد بود که رسانه ها می تواند در تحقق این مهم نقش مؤثری داشته باشد.

به هر حال متناسب با شرایط گیلان باید گام‎ های اساسی برای توسعه برداشته شود. کاستی ها و محرومیت هایی در بخش کشاورزی، صنعت، صنایع تبدیلی، شهرک‎ های صنعتی و اشتغال در استان وجود دارد.

 بهبود وضع اشتغال و رفع بیکاری که خانواده ‎ها از این مهم رنج می ‎برند باید یکی از اولویت‎ های مسئولان ارشد استان به ویژه 13 نماینده مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی باشد.

با توجه به اینکه مسئولیت استانداری گیلان در اختیار یک نیروی بومی قرار گرفته می طلبد ایشان با شناخت دقیق فرصت‎ ها و چالش‎ های استان همگان شاهد قدم‎ های مثبت و اساسی برای رشد و تعالی استان باشند.

به هر ترتیب رمز پیشرفت استان در تعامل و همکاری است از اینرو گره مشکلات گیلان با همدلی و هم ‎‎افزایی باز خواهد شد.

گره مشکلات گیلان با همدلی و هم ‎‎افزایی باز می شود


نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی به مهر می گوید: بیکاری بزرگترین درد اجتماعی، اقتصادی و شخصیتی است.

غلامعلی جعفرزاده افزود: بیکاری نه تنها برای اقتصاد کشورها معضل است بلکه زمینه مشکلات اجتماعی، روانی و شخصیتی را به وجود می ‌آورد.

وی اظهارداشت: در جهان امروز توسعه کارآفرینی نقش موثری در توسعه اقتصادی، اجتماعی، صنعتی و سیاسی هر کشور دارد و از سویی به عنوان ‌مهمترین راهکار رفع معضل بیکاری فارغ ‌التحصیلان دانشگاهی محسوب می ‌شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر چاره اندیشی و ارائه راهکار برای ایجاد شغل و رونق و توسعه اقتصادی را  مهمترین وظیفه و رسالت مسئولان دانست و گفت: با سرمایه گذاری هدفمند و موثر می توان ظرفیت های استان را در راستای اشتغال شکوفا کرد.

وی در ادامه ساماندهی اشتغال روستایی و خانگی را در راستای توسعه و رونق اشتغال مهم دانست و با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های مهم استان در زمینه شیلات، باغداری، دامپروری و گردشگری افزود: با وجود این منابع غنی و خدادادی باید زمینه اشتغال پایدار را فراهم کرد.

از آنجائیکه آموزش عالی یکی از زیرساخت‌ های اساسی توسعه هر کشور شمرده می ‌شود به همین لحاظ توجه به آموزش عالی یکی از دغدغه‌ های مهم تصمیم ‌گیران و برنامه‌ ریزان کشورها بوده است.

در بسیاری از دانشگاه‌ های کشورهای پیشرفته و در حال توسعه بهره ‌گیری از کارآفرینی آغاز و در قالب محتوای استراتژی ‌ها، سیاست ‌ها و برنامه‌ های عملی، توجه خاصی به بسط‌ و تقویت روحیه کارآفرینانه دانش‌ آموختگان دانشگاهی شده است.

در ایران رشد کمی دانشجویان دانشگاه ‌های نظری از افزایش چشمگیری برخوردار بوده  اما کیفیت آنان با نیازهای بازار کار سازگار نبوده به طوریکه این امر منجر به بروز یکی از معضلات اساسی کشور با عنوان بیکاری فارغ ‌التحصیلان دانشگاهی شده است.

آمارها نشان می ‌دهد 70 درصد از بیکاران دانشگاهی فاقد مهارت ‌های لازم و تعدادی فاقد روحیه کارجویی و کارآفرینی هستند.

گسترش فرهنگ کارآفرینی از نیازهای ضروری و مهم جامعه است

در سال‌ های اخیر با توجه به برخی از اشکالات آموزش عالی مانند عدم امکان جذب موثر فارغ‌ التحصیلان در بازار کار، عدم رعایت تناسب بین رشته ‌های تحصیلی و فعالیت‌ های شغلی و جذب حداکثری فارغ‌ التحصیلان دانشگاه‌ های نظری در بخش‌ های غیر تولیدی و غیر موثر به دانشگاه جامع علمی ‌کاربردی با توجه به رسالت، ماهیت و اهداف ویژه ‌ای که در تربیت نیروی انسانی ماهر و کارآمد در سطوح تخصصی مورد نیاز بازار کار و بخش‌ های مختلف اقتصادی و صنعتی کشور دارد توجه خاص و ویژه‌ ای شده است.

بنابراین باید اذعان کرد نقش دانشگاه علمی و کاربردی در مقایسه با سایر دانشگاه‌ های کشور در مقوله کارآفرینی و اشتغال برجسته‌ تر و بارزتر است.

رئیس دانشگاه علمی و کاربردی گیلان در این باره می گوید: مهمترین دستاوردهای کارآفرینی در توسعه کشورها، ایجاد اشتغال، رفاه، ثروت و شناخت فرصت‌ های شغلی مناسب است.

عباس قاسمی زاد افزود: گسترش فرهنگ کارآفرینی به عنوان یکی از نیازهای ضروری جامعه، نیازمند توجه اساسی به امر آموزش در مقوله‌ کارآفرینی است.

 وی اظهارداشت: دانشگاه جامع علمی ‌کاربردی با هدف ایجاد زمینه مناسب برای فعالیت همه جانبه در گسترش اعتلای دانش، ارتقای شاخص‌ های کمی و کیفی و منزلت اجتماعی آموزش‌ های کاربردی فعالیت می کند.

رئیس دانشگاه علمی و کاربردی گیلان گفت: آموزش‌ های علمی‌ کاربردی به دلیل ماهیت طرح و تاکید بر جنبه‌ های کاربردی در آموزش از اهمیت ویژه و استراتژیکی برخوردار است.

 وی افزود: این آموزش‌ ها در واقع یک نوع مهارت اندوزی بر اساس تقاضای بازار کار است که با ایجاد یک ‌شغل ‌تخصصی باعث بهبود توانایی فردی و تخصصی دانشجویان و یکی از عوامل مهم و مؤثر بر توسعه و اثربخشی کارآفرینی در سطح کشور است.

قاسمی زاد اظهارداشت: آموزش‌ های علمی‌ کاربردی با برنامه‌ ریزی، اجرا و ارزیابی دقیق فعالیت‌ های آموزشی کارآفرینانه باعث تربیت نیروی انسانی متخصص، ماهر و کارآفرین و آماده‌ کار برای خدمت در تمامی بخش‌ های اقتصادی، اجتماعی، صنعتی و فرهنگی و همچنین موجب پیشرفت و توسعه تکنولوژی و فناوری‌ کشور شده ‌و از طریق طرح و اجرای ایده‌های جدید، فرصت‌ هایی را برای وقوع فرآیند های کارآفرینی ملی ‌ایجاد کرده است.

وی اذعان داشت: تربیت نیروهای متخصص و ماهر از دیگر اهداف آموزش‌ های علمی‌ کاربردی است که دانشجویان بتوانند پس از تکمیل تحصیلات به عنوان یک موسس‌، کسب و کاری را ایجاد کند.

رئیس دانشگاه علمی و کاربردی گیلان یادآورشد: اکنون ‌آموزش‌ های علمی‌کاربردی به عنوان یکی از عوامل مهم در ایجاد تفکر و انگیزه کارآفرینی کشور باعث بالابردن سطح علمی و دانش فنی و مهارتی دانشجویان شده است.

ایجاد شغل مناسب و آبرومند برای مردم از اساسی ترین وظایف دولت ها است

بدون شک یکی از اساسی ترین وظایف دولت ها ایجاد شغل مناسب و آبرومند برای مردم است و باید دولتمردان با اختصاص امکانات عادلانه برای همه اقشار مردم عدالت اجتماعی را در جامعه حاکم کنند و هم و غم خود را برای رفع مشکل بیکاری و توانمند کردن خانواده ها به کار بندند.

 موضوع بیکاری جوانان یکی از چالش های اساسی استان است، اگر دولت و مسئولان نتوانند این چالش اساسی را رفع کنند بدون شک همگان شاهد بزهکاری های زیادی در جامعه خواهند بود.

استاندار و نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی با رایزنی های مختلف با مقامات عالی دولتی باید هم و غم خود را صرف رفع این مشکل اساسی مردم استان کنند وگرنه برگزاری چند نشست، همایش و تحویل دادن حرف به مردم کاری ندارد.

مردم  گیلان از استاندار و دیگر مسئولان انتظار دارند موضوع اشتغال و بیکاری جوانان را با جدیت در اولویت نخست برنامه های خود قرار دهند.

بسیاری از آسیب ها از قبیل پدیده طلاق، اعتیاد و گسترش بداخلاقی ها و سایر مسائل ریشه در بیکاری دارد و چنانچه مسئولان استان نتوانند این موضوع حیاتی مردم را رفع کنند باید منتظر گسترش آسیب های اجتماعی در جامعه باشند.

متاسفانه برخی از مسئولان با ارائه آمارهای غیر واقعی در صدد هستند آمار بیکاری را پائین جلوه دهند و کارنامه قشنگی از خود به یادگار بگذارند که این حرکت ها در واقع نوعی دهن کجی به مردم است.
تصاوير ديگر :
   

نظرات شما در مورد اين خبر
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :


تبلیغات
خبرهای‌اخير‌اين‌بخش
تعیین شعب ویژه برای برخورد قضایی با متخلفین سوزاندن کاهتمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشندتصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستاراوجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلانزنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شددرمان بیماری ها با انگور سیاهراه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان
خبرهای‌برتر‌هفته